مراقبت از خودرو در فصل گرما

8 راه نگهداری و مراقبت از خودرو در فصل گرما

فصل گرما یکی از مهم‌ترین زمان‌ها برای نگهداری و مراقبت از خودرو است. در این فصل، دمای بالا و شدید، تاثیرات مخربی بر روی خودرو می‌گذارد که با دقت و مراقبت مناسب قابل پیشگیری هستند. صافکاری تهران؛ در این مقاله، به راهنمای کامل نگهداری و مراقبت از خودرو در فصل گرما خواهد پرداخت. در مطالب قبلی نیز در مورد مراقبت از خودرو در فصل سرما نیز صحبت کرده ایم.

تعویض روغن موتور

۱. تعویض روغن موتور

یکی از مهم‌ترین گام‌های مراقبت از خودرو در فصل گرما، تعویض روغن موتور است. دماهای بالا باعث افزایش فشار و حرارت درون موتور می‌شوند که نیاز به روغن تمیز و کارآمد دارند. پس؛ حتماً باید به تعویض روغن موتور با مواد با کیفیت بپردازید. در این فصل، دمای محیط به شدت افزایش می‌یابد و این موجب افزایش فشار و حرارت درون موتور می‌شود. اگر روغن موتور به درستی عمل نکند، می‌تواند به آسیب‌های جدی به موتور منجر شود. بر اساس راهنمای تولید کننده خودرو، باید نوع و ویژگی‌های مناسب روغن موتور را انتخاب کنید. در فصل گرما، استفاده از روغن با ویسکوزیته مناسب بسیار حائز اهمیت است تا موتور در دماهای بالا همچنان به خوبی عمل کند.

اگر ماشین یاتاقان زد چه کنم؟ با ما همراه باشید.

نگهداری خودرو در فصل گرما

۲. بررسی سیستم خنک‌کننده

سیستم خنک‌کننده خودرو در این فصل بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که مایع خنک‌کننده به میزان مناسبی پر شده باشد و همچنین لوله‌ها و رادیاتور از هر گونه گل و لکه خارج شده باشند. ابتدا باید از اطمینان حاصل کرد که خودرو خاموش و موتور سرد است. سپس، باز کردن درپوش سیستم خنک‌کننده و بررسی سطح آب دیگ جذبی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. لطفاً اطمینان حاصل کنید که سطح آب در حد مناسب است و اگر نیاز باشد، آب تمیز و مناسب افزوده شود. در صورت وجود هرگونه علائم ناهنجار، بهتر است تعمیر یا تعویض فوری صورت گیرد تا از هرگونه مشکلات بعدی جلوگیری شود. این اقدامات ساده می‌توانند به حفظ عمر مفید سیستم خنک‌کننده و عملکرد بهینه خودرو در فصل گرما کمک کنند.

برای دریافت اطلاعات کامل از عمر مفید واتر پمپ به این صفحه مراجعه کنید.

مراقبت از خودرو در فصل گرما

۳. بررسی و تعویض فیلترها

تمیز بودن فیلترها در فصل گرما از اهمیت بالایی برخوردار است. از جمله فیلترهای هوا، روغن و سوخت. همچنین تعویض منظم این فیلترها به حفظ کارایی خودرو کمک می‌کند. در این فصل، آلودگی‌ها و ذرات معلق در هوا به شدت افزایش می‌یابند که می‌توانند به سیستم‌های مختلف خودرو آسیب برسانند. بنابراین، بررسی و تعویض منظم این فیلترها امری ضروری است. برای مثال، فیلتر روغن باید با توجه به کیلومتراژ و زمان تعیین شده توسط تولید کننده خودرو تعویض شود. 

مراقبت از خودرو در فصل گرما

۴. بررسی لاستیک‌ها

بررسی و نگهداری منظم از لاستیک‌های خودرو در فصل گرما امری بسیار حیاتی است. لاستیک‌ها، تماس مستقیم خودرو با سطح جاده را برقرار می‌کنند و از اهمیت بسزایی برخوردارند. ابتدا باید فشار هوای لاستیک‌ها را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که در حد مناسبی است که در دفترچه راهنما به آن اشاره شده است. همچنین، باید بررسی کنید که آیا لاستیک‌ها نشتی دارند یا خیر. اگر هرگونه نشتی یا آسیب مشاهده شود، لازم است تعمیر یا تعویض فوری صورت پذیرد تا از هرگونه مشکلات بعدی جلوگیری شود.

نگهداری خودرو در فصل گرما

۵. حفظ سیستم تهویه

حفظ سیستم تهویه در فصل گرما بسیار اساسی است تا راحتی و ایمنی سفرهای خودرویی تضمین شود. این سیستم شامل تهویه داخلی و هواساز خودرو می‌شود. برای حفظ عملکرد بهینه، ابتدا باید فیلتر هواساز را بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید تا هوای تمیز و بی‌آلایش به داخل خودرو منتقل شود. مطمئن شوید که تمامی دریچه‌ها و برفرازها بدون مانع و کارآمد هستند تا جریان هوا به خوبی انجام شود. به یاد داشته باشید که سیستم تهویه به عنوان یکی از اجزای اساسی خودرو، نقش حیاتی در ایمنی و راحتی سفر دارد.

مراقبت از خودرو در فصل گرما

۶. پوشش از نور خورشید

استفاده از پوشش‌ها برای محافظت از خودرو در برابر نور خورشید در فصل گرما امری بسیار اهم و حیاتی است. نور خورشید و امواج مضر UV آن می‌توانند به طور مستقیم بر رنگ و پوسته خارجی خودرو تأثیر بگذارند، باعث خشک شدن و ترک خوردگی آنها شوند. این امر می‌تواند به تدریج باعث کاهش زیبایی و ارزش ظاهری خودرو شود. بنابراین، استفاده از پوشش‌های خاصی که محافظت در برابر UV را فراهم می‌کنند، حائز اهمیت است. این پوشش‌ها علاوه بر محافظت از رنگ، باعث حفظ نرمی و لطافت پوسته خارجی خودرو می‌شوند. 

مراقبت از خودرو در فصل گرما

۸. بررسی سیستم ترمز

بررسی و نگهداری منظم از سیستم ترمز یکی از مراحل حیاتی در نگهداری و مراقبت از خودرو در فصل گرما است. در این فصل، دماهای بالا و مسافرت‌های بلند می‌توانند باعث افزایش فشار و حرارت در سیستم ترمز شوند. بنابراین، بررسی و تست عملکرد ترمزها از اهمیت بالایی برخوردار است. ابتدا باید بررسی کنید که آیا سطوح دیسک‌ها و صفحات ترمز به وضوح و بدون خط و خش هستند. همچنین، باید مطمئن شوید که روغن ترمز به میزان مناسب و بدون نشتی در مخزن موجود است. در صورت نیاز، روغن ترمز باید تکمیل یا تعویض شود. 

با کارشناسان ما در ارتباط باشید
Blank Form (#3)
ارتباط با کارشناسان ما